Jak poprawić jakość snu?

Agnieszka z telDoc

Autor: Agnieszka z telDoc

Data publikacji: 2023-07-20

Przeczytasz w 2 minuty

Sen jest niezbędny w każdym wieku

Badania naukowe jasno pokazują, że sen jest niezbędny w każdym wieku. Sen zasila umysł, regeneruje ciało i wspiera praktycznie każdy system w Twoim organizmie.  

Ile snu potrzebujemy, aby uzyskać te korzyści?

Wytyczne National Sleep Foundation wskazują, że zdrowi dorośli potrzebują od 7 do 9 godzin snu na dobę. Niemowlęta, małe dzieci i nastolatki potrzebują jeszcze więcej snu, aby umożliwić im wzrost i rozwój. Osoby powyżej 65 roku życia również powinny dostawać od 7 do 8 godzin na dobę.

Znajomość ogólnych zaleceń dotyczących tego, ile snu potrzebujesz, to pierwszy krok. Następnie ważne jest, aby zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami w oparciu o takie czynniki, jak poziom aktywności i ogólny stan zdrowia. I na koniec, oczywiście, konieczne jest zastosowanie wskazówek dotyczących zdrowego snu, aby faktycznie przespać całą noc, która jest zalecana.

O ile to możliwe, postaraj się stworzyć rutynę, której będziesz mógł przestrzegać każdej nocy. Pomoże Ci to wzmocnić zdrowe nawyki i zasygnalizuje Twojemu umysłowi i ciału, że zbliża się pora snu. W ramach tej rutyny zastosuj te trzy wskazówki:

  • Odpręż się przez co najmniej 30 minut: dużo łatwiej jest gładko zasnąć, gdy jesteś spokojny. Ciche czytanie, rozciąganie bez wysiłku, słuchanie kojącej muzyki i ćwiczenia relaksacyjne to przykłady sposobów na uzyskanie odpowiedniego nastroju do snu. 
  • Przygaś światła: unikanie jasnego światła może pomóc Ci przejść do snu i przyczynić się do produkcji melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen. 
  • Odłącz się od urządzeń: tablety, telefony komórkowe i laptopy mogą utrzymywać Twój mózg w stanie “okablowania”, co utrudnia wyciszenie. Światło z tych urządzeń może również tłumić naturalną produkcję melatoniny. O ile to możliwe, spróbuj rozłączyć się na 30 minut lub dłużej przed pójściem spać. 

Pamiętaj, że złe nawyki przed snem są główną przyczyną bezsenności i innych problemów ze snem. Zmiana nawyków wymaga czasu, ale wysiłek może się opłacić, ponieważ sprawi, że będziesz bardziej zrelaksowany i gotowy do zaśnięcia, gdy nadejdzie pora snu.

Regularne skracanie czasu snu (do <7h) wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego, wieńcowej choroby serca, cukrzycy typu II i z przedwczesną śmiercią.

Wartym uwagi jest także aspekt nadmiernej ilości snu, która tak samo jak niedobór, jest pozytywnie skorelowana z otyłością. Nieprawidłowy czas spania może być zarówno przyczyną jak i skutkiem nadmiernej masy ciała. Zaburzenia snu mogą bowiem być jedną z konsekwencji otyłości, a z drugiej strony – stan niewyspania prowadzi do chętniejszego sięgania po bogatokaloryczne przekąski, które sprzyjają zwiększaniu masy ciała.

 Źródło: NCBI - WWW Error Blocked Diagnostic