Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Agnieszka z telDoc

Autor: Agnieszka z telDoc

Data publikacji: 2023-07-20

Przeczytasz w 3 minuty

6 objawów, które powinny Cię zaniepokoić

Nadciśnienie tętnicze to groźna choroba, która dotyka prawie co trzeciego dorosłego Polaka. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia cierpi na nią niemal 10 milionów osób w naszym kraju. Liczba ta może w rzeczywistości być jeszcze większa, bowiem nadciśnienie potrafi rozwijać się w organizmie po cichu. Nie dając wyraźnych objawów, aż do czasu gdy niezbędna jest interwencja lekarska.

Czym grozi nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnieniem określa się stan, w którym ciśnienie krwi (zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe) przez dłuższy czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Oznacza to, że krew mocniej niż zwykle uderza w ściany tętnic. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do wielu groźnych chorób takich jak udar, niewydolność nerek czy kłopoty z sercem.

Dlatego bardzo ważne jest szybkie wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia lub zapobiegania. Wczesne rozpoznanie umożliwia pozbycie się problemu bez leczenia farmakologicznego np. poprzez zmianę diety lub stylu życia.

Jak wykryć nadciśnienie odpowiednio wcześnie? Nie jest to proste. Choroba ta może rozwijać się w organizmie po cichu, nie dając wielu widocznych objawów. Najlepiej regularnie – raz do roku – wykonywać profilaktyczne pomiary ciśnienia i konsultować się z lekarzem. Warto też wyczulić się na często towarzyszące nadciśnieniu objawy.

Nadciśnienie tętnicze – na te objawy zwróć uwagę!

 

#1 Poranne bóle i uciski w głowie

Ciśnienie tętnicze naturalnie obniża się podczas snu i podnosi nad ranem. Prawdopodobnie z tego powodu osoby cierpiące na nadciśnienie mogą odczuwać wtedy bóle i uciski głowy. Najczęściej pojawiają się one z tyłu czaszki, w okolicy potylicy. Regularne lub nawet codzienne bóle głowy są wyraźnym ostrzeżeniem i sygnałem do diagnozy w kierunku nadciśnienia.

#2 Bezsenność

Trudności z zasypianiem i częste budzenie się w nocy mogą być spowodowane przez zbyt wysokie ciśnienie. Dodatkowo krótki czas snu u osób zdrowych, sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Według naukowców z Pennsylvania State College of Medicine w Hershey osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę są ponad 500-razy bardziej narażone na tę chorobę.

#3 Szybkie męczenie

Kłopoty z szybkim męczeniem mogą być spowodowane zarówno przez zły styl życia, jak i przez rozwój wielu chorób. Problem ten bardzo często występuje przy zaburzeniach układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze. Jeśli więc zauważasz u siebie uczucie zmęczenia po czynnościach, które wcześniej go nie powodowały (np. wchodzenie po schodach), warto podjąć działania diagnostyczne.

#4 Duszności 

Kolejnym objawem mogącym świadczyć o nadciśnieniu tętniczym jest uczucie braku tchu po stosunkowo niewielkim wysiłku (np. krótkim spacerze). Może ono też występować w sytuacjach stresowych, w momencie zdenerwowania lub silnych przeżyć.

#5 Kołatanie serca

Kołatanie serca (zwane również palpitacjami) to subiektywne uczucie nierównego bicia serca. Może występować naturalnie np. po wysiłku czy wypiciu dużej ilości alkoholu lub kofeiny. Jeśli jednak występuję regularnie lub bez wyraźnej przyczyny może to oznaczać problemy z ciśnieniem. W takim wypadku warto podjąć dodatkowe działania diagnostyczne.

#6 Zaburzenia wzroku

Nadciśnienie tętnicze może powodować nieprzyjemne degeneracje i choroby oka. Najczęściej występującą jest tzw. retinopatią nadciśnieniową. Powstaje ona na skutek zmian w naczyniach krwionośnych i zawężeniu tętnic na dnie oka. Objawia się zaburzeniem ostrości widzenia, które może przerodzić się w wyraźnie pogorszenie wzroku, krwawienie siatkówki oraz obrzęki oka.

Pamiętaj! Nadciśnienie tętnicze może też rozwijać się całkowicie bezobjawowo, dlatego warto zadbać o regularną diagnostykę

 

Nadciśnienie tętnicze jest tak groźne, bowiem bardzo długo może nie dawać żadnych objawów, powoli rozwijając się w organizmie. Wymienione wyżej symptomy stanowią oczywiście poważny sygnał ostrzegawczy, ale ich brak wcale nie świadczy, że wszystko jest w porządku.

Z tego powodu lekarze zalecają – nawet w przypadku osób zdrowych – regularne badania ciśnienia krwi. Najlepiej wykonywać je przynajmniej raz do roku, a wyniki konsultować z lekarzem. W przypadku korzystania z domowego ciśnieniomierza wynik wykraczający przedział 120-129/80-90 mmHg, powinien być sygnałem do dalszych działań diagnostycznych i wizyty w przychodni POZ.