Menstruacja a zdrowie kobiety

Agnieszka z telDoc

Autor: Agnieszka z telDoc

Data publikacji: 2023-10-13

Przeczytasz w 4 minuty

Podstawowe informacje, dolegliwości i statystyki o problemach powiązanych z menstruacją

Czym jest kobiecość? Dla mnie to różowy kolor, żółte balony, skakanie po plaży, ale też czasem bolesne miesiączki, bóle piersi, zmiany nastroju, macierzyństwo, perimenopauza i menopauza. Kiedy kończy się kobiecość? Czy nigdy? A może zaczyna się coś wtedy nowego? Pozwólcie, że wkręcę was w dyskusję o zdrowiu kobiecym. Na początek przyjrzyjmy się faktom dotyczącym fizjologii i patologii menstruacji.

Menstruacja – podstawowe fakty

Krwawienie miesięczne występują najczęściej co 24 a 38 dni. Sam okres to po prostu złuszczona błona śluzowa macicy z krwią wypływającą z otwartych tętniczek macicznych. Miesiączki są  zazwyczaj regularne i przewidywalne. Zdarza się jednak jak w przypadku zespołu jajników policystycznych, że okres pojawia się co 40-50 dni, a nawet co pół roku.

Krwawienie miesięczne może trwać ok. 2,3 dni, a nawet do 8 dni. Często krwawienie jest normalne, czyli utrata krwi jest mniejsza niż 80ml. Bywa jednak, że utrata krwi u osoby miesiączkującej jest znaczna i pojawiają się skrzepy. Menstruacja zazwyczaj jest po prostu kolejnym dniem naszego życia. U pewnej grupy osób miesiączkujących znacznie upośledza jednak codzienne funkcjonowanie.

 

Bolesne miesiączki – czym są i z czego wynikają

Bardzo obfite i przedłużające się krewienia często  występują u kobiet z endometriozą, mięśniakami macicy albo polipami trzonu macicy. W takich przypadkach mówimy o miesiączkach krwotocznych, które mogą doprowadzić do znacznego osłabienia i anemii.

 

Pierwotne bolesne miesiączkowanie występuje u młodych kobiet i związane jest nadmierną reakcją na prostaglandyny. Wtórne bolesne miesiączkowanie dotyczy częściej osób nieco starszych i często związane jest z endometriozą.

Szacuje się, że bolesne miesiączkowanie dotyczy ok. 50-90% osób w wieku reprodukcyjnym. Niekiedy bóle w podbrzuszu są tak silne, że uniemożliwiają praktycznie normalne funkcjonowanie. Dolegliwości trwają od 12 do 72 godzin, a bólom towarzyszą często zawroty i bóle głowy, nudności, biegunka i znaczne osłabienie.

Osobom, które nie mają takich dolegliwości warto nakreślić intensywność dolegliwości słowami pacjentek:

 • „jakby ktoś nożem ciął mi  wnętrzności”, 
 • „leżę na podłodze w łazience zwinięta w kłębek i nie mogę z bólu i wyczerpania wstać”,
 • „tak mnie boli , że chciałabym przestać istnieć”

PMS i PMDD – występowanie i objawy

80% osób miesiączkujących zgłasza  zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS-premenstrual syndrome). Biorąc pod uwagę jednak czyste kryteria diagnostyczne PMS dotyczy od 3-8% osób miesiączkujących. PMDD (Premenstrual dysphoric disorder), jako bardziej nasilona forma PMS dotyczy ok 2% miesiączkujących.

 PMS i PMDD zaczynają się w II fazie cyklu, po owulacji i związany jest z zarówno nadwrażliwością mózgu niektórych osób na  fluktuację hormonów, na metabolity progesteronu- pregnenolon jak i na dysregulację w obszarze neurotransmiterów: serotonina, endorfiny i GABA.

Opisano ok 150 różnych fizycznych, behawioralnych, emocjonalnych i poznawczych objawów PMS. Najczęstszymi objawami opisywanymi przez pacjentki są znaczne wahania nastroju, rozdrażnienie, nastrój depresyjny, nadmierna reakcja na odrzucenie i znaczne obniżenie aktywności życiowej i motywacji. Z objawów fizycznych opisywane są obrzmienie piersi, znaczne zmęczenie, zawroty głowy i uderzenia gorąca. Czasem zespół tych objawów jest tak silny  i zaburzający funkcjonowanie.

Menopauza – objawy i konsekwencje

Krwawienia miesięczne trwają zazwyczaj do 51-52 roku życia i pojawia się menopauza. Poprzedzona 4 letnim okresem perimenopauzy. Menopauza to trochę ostre cięcie, ale też nowe otwarcie? Wybór jest oczywiście nasz.

Objawy towarzyszące menopauzie związane są z wygaśnięciem funkcji jajników, które przestają produkować estrogeny, progesteron, testosteron i oczywiście ustaje owulacja. Menopauza kończy okres miesiączkowania, który poprzedza czas nieregularnych, często bardzo obfitych albo bardzo skąpych krwawień.

Uderzenia gorąca to tylko wierzchołek góry lodowej. Zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego prowadzą do znacznego pogorszenia nastroju, depresji, bezsenności i obniżenia libido.  W konsekwencji  maleje życiowa siła,   asertywność, koncentracja i znacznie pogarsza się pamięć.

Kolejne zmiany to redukcja masy mięśniowej, bóle mięśni i stawów oraz wzrost masy ciała. Można to jednak zmienić, przejść przez ten okres łagodniej albo po prostu zastosować „nowe otwarcie” i podejść do swojego zdrowia świadomie i z właściwą, opartą na badaniach wiedzą.

HSDD - Zaburzenie pożądania u kobiet

Obniżone pożądanie u kobiet ( Hypoactive sexual desire disorder, HSDD)  dotyka ok. 7%-16% kobiet. W większości opublikowanych badań wykazano, że spadek pożądania obserwujemy u 20-30% kobiet. Problem często nasila się w perimenopauzie i po menopauzie.

HSDD definiujemy wg DSM-IV-TR jako trwałe albo nawracające obniżenie (albo brak) fantazji seksualnych i pożądania aktywności seksualnej. Zaburzenie to powoduje znaczny dyskomfort albo trudności interpersonalne.

Najczęstsze kobiecie problemy zdrowotne - statystyki:

Co 3-cia kobieta  kobiet w wieku produkcyjnym doświadcza co najmniej 8 „kobiecych problemów” zdrowotnych. Przyjrzyjmy się najczęstszym:

#1 Endometrioza

 • dotyczy 10-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym.
 • 1 na 4 kobiety otrzymała diagnozę po 7-8 latach od wystąpienia pierwszych objawów endometriozy

#2 Zaburzenia menstruacji

 • 45%-90% kobiet doświadcza bolesnego miesiączkowania
 • 14%-25% skarży się na bardzo obfite miesiączki
 • 20%-29% zgłasza przedokresowe zaburzenia nastroju, ze znacznym jego obniżeniem

 #3 Menopauza

 • 45% kobiet pracujących jest po 50 roku życia, a 30% naszego życia przeżyjemy w menopauzie.
 • 25% kobiet w okresie menopauzy rozważa porzucenie pracy wg. Wellbeing of Women survey in 2016 z powodu związanych z nią dolegliwości

 #4 Niepłodność

 • niepłodność dotyczy 15% par starających się o ciążę

Zbadaj organizm i sprawdź, czy nie grożą Ci opisane wyżej dolegliwości

Dolegliwości związane z menstruacją są często lekceważone lub traktowane mało poważnie. To błąd! Zdrowie „kobiecie” jest bardzo ważne i znacznie wpływa na komfort i jakość życia. Dlatego telDoc Care razem z Akademią Zdrowia Sophia Health uruchomił specjalny program profilaktyczny dla kobiet, który pomaga dobrać i wykonać badania diagnostyczne w kierunku najpopularniejszych kobiecych dolegliwości.

>>> Sprawdź, jakie badania diagnostyczne wykonać

----------------------------

Artykuł powstał w ramach programu profilaktycznego dla kobiet, organizowanego przez telDoc Care oraz Akademię Zdrowia Sophia Health. Autorką artykułu i opiekunką merytoryczną programu jest Pani Doktor Monika Łukasiewicz.