Wszystko, co musisz wiedzieć o AMH

Agnieszka z telDoc

Autor: Agnieszka z telDoc

Data publikacji: 2023-11-20

Przeczytasz w 2 minuty

Czyli o jednym z najważniejszych „hormonów płodności”

Badanie AMH, czyli hormonu anty-Mullerowskiego zlecane są obecnie coraz częściej. Jednak czym właściwie jest ten związek? Jaką rolę pełni w naszym ciele i jak ważne jest badanie jego poziomu?

Jaka jest rola AMH?

 

Hormon anty-Mullerowski pełni swoją kluczową rolę w determinacji płci – na etapie zarodka odpowiada za to, żeby wytworzone zostały narządy płciowe męskie a nie żeńskie. W telegraficznym skrócie – jeżeli jest wydzielony w odpowiednio dużej ilości – komórki różnicują się w męskie narządy, jeżeli zaś jest go mało – rozwój ukierunkowany jest na narządy żeńskie.

Początkowo, AMH był znany nauce tylko jako ważny w rozwoju męskich cech płciowych, z czasem jednak naukowcy odkryli, że również komórki ziarniste jajników kobiet wydzielają ten hormon w pierwszej fazie cyklu. Działa on wtedy jako swego rodzaju blokada, zapobiegająca dojrzewaniu za dużej liczby pęcherzyków jajnikowych, z których powstanie później komórka jajowa i będzie mogła zostać zapłodniona.

 

W jakim celu wykonujemy badanie AMH?

 

Dzięki swojej funkcji AMH jest świetnym wskaźnikiem do oceny płodności kobiety, gdyż pomaga określić liczbę pęcherzyków produkowanych przez jajniki, a także w diagnostyce zespołu policystycznych jajników (PCOS). Jego badanie – ocena tzw. „rezerwy jajnikowej”, wskazane jest przede wszystkim dla Pań mających problem z zajściem w ciążę. Wykonywane jest też w przypadku nieregularnych miesiączek, plamienia śródcyklicznego lub innych objawów wskazujących na PCOS. Pomocny jest przy podejrzeniu przedwczesnego wygasania czynności jajników czy w planowaniu zapłodnienia metodą in vitro.

Na podstawie wyniku badania, lekarz jest w stanie ocenić, jakie są szanse na zajście w ciążę i dobrać ewentualne leczenie, które w tym pomoże. Niska wartość AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, czyli niewielkiej zdolności rozrodczej kobiety. Zbyt wysoki poziom tego hormonu też nie jest pożądany, ponieważ wskazuje na zespół policystycznych jajników – stan, w którym wytwarzane jest zbyt dużo niedojrzałych pęcherzyków jajnikowych, co skutkuje zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

 

Jakie są normy AMH?

 

Najwyższe stężenie hormon anty-Mullerowski osiąga u dojrzewających dziewczynek, obniża się stopniowo w okresie rozrodczym, a w trakcie i po menopauzie spada praktycznie do zera. Dlatego też normy jego stężenia są różne w zależności od wieku, dla uproszczenia przyjmuje się, że dla kobiet w wieku rozrodczym jest to ok. 1-3 ng/ml.

Jak przygotować się do badania?

 

Badanie hormonu anty-Mullerowskiego nie wymaga specjalnego przygotowania, ze względu na to, że jego poziom nie podlega wahaniom w trakcie cyklu, możemy je wykonać w dowolnym dniu. Nie ma znaczenia także pora dnia ani nie trzeba być na czczo. Na wynik nie wpływa także przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej.

 

Jak wygląda badanie?

 

Analiza AMH wykonywana jest z surowicy krwi, należy być zatem przygotowanym na pobranie do badania próbki krwi żylnej.